Сутрешно главоболие
Ако често се събуждате с главоболие сутрин, не сте сами. Приблизително 1 на всеки 13 души страда от сутрешно главоболие. Тези главоболия обикновено засягат повече жените, отколкото мъжете, и са най-често срещани при хора на възраст между 45 и 64 години.
Редица нарушения на съня или здравето, както и лични навици, могат да предизвикат главоболие след като се събудите. Сънната апнея, мигрената и липсата на сън са често срещани причинители. Скърцането със зъби, употребата на алкохол и някои лекарства обаче също могат да предизвикат събуждане с главоболие. Понякога сутрешното главоболие е резултат от комбинация от редица разстройства или вредни навици.
Какво причинява сутрешното главоболие?
Когато преминавате от сън към бодърстване, части от мозъка Ви също започват да се "събуждат". Мозъкът Ви става по-чувствителен към промените в положението на тялото Ви, докосването и звука. През този период на повишена чувствителност може да сте по-податливи на болка.
Освен това хипоталамусът в мозъка участва както в процесите на сън, така и в процесите, свързани с болката. Хипоталамусът регулира естествените циркадни ритми и цикли на съня и модулира усещанията и болката. Смущенията в хипоталамуса по време на сън влияят на способността Ви да понасяте болка. В резултат на това, въпреки че може да не сте усещали болка по време на сън, е възможно да я почувствате на сутринта.
Нарушенията на съня често предизвикват сутрешна болка в областта на главата, но съществуват и множество други възможни причини за събуждане с главоболие.
Сънна апнея
При хората с обструктивна сънна апнея (ОСА) се наблюдава прекъсване или спиране на дишането по време на сън. ОСА засяга между 2 и 9 % от възрастните. Сутрешното главоболие е често срещан симптом на ОСА. В едно проучване на хора с ОСА 29% от тях съобщават, че страдат от сутрешно главоболие. Въпреки че точната причина за тези главоболия, предизвикани от сънна апнея, не е ясна, тя често се приписва на силното хъркане, което е друг често срещан симптом на ОСА. Можете да се справите със сънната си апнея, като използвате апарат CPAP, подаващ непрекъснато положително налягане в дихателните пътища, който би могъл да намали или елиминира сутрешното Ви главоболие.
Хъркане
Не всички хора, които хъркат, страдат от сънна апнея. Въпреки това хъркането само по себе си може да е причина за много сутрешни главоболия. В едно проучване, обхванало 268 често хъркащи хора, 23,5% от тях редовно се събуждат с главоболие сутрин. Наличието на анамнеза за мигрена, безсъние или психологически стрес повишава вероятността от сутрешно главоболие сред тази група.
Липса на достатъчно сън и безсъние
Тъй като недостигът на сън е честа причина за сутрешното главоболие, хората, страдащи от безсъние, също са изложени на висок риск от поява на сутрешно главоболие. Лицата с това разстройство на съня се затрудняват да заспят или да поддържат съня си. В резултат на това те често не получават достатъчно сън и могат да се чувстват неспокойни или отпаднали през деня.
Нарушения на циркадния ритъм
Хората с нарушения на циркадния ритъм имат сутрешно главоболие по-често от тези, при които не се наблюдават нарушения на съня. Разстройствата на циркадния ритъм се развиват, когато организмът Ви се разминава със стандартните ритми на сън и бодърстване в 24-часовия цикъл. Поради това несъответствие може да не спите достатъчно, което може да предизвика главоболие, когато се събудите.
Прекомерно количество сън
Прекомерното количество сън или прекалено дългият сън също могат да повлияят върху сутрешното Ви главоболие. Както непълноценният сън, така и по-дългият сън са свързани с по-интензивни главоболия, когато се събудите. Необходимостта от повторно заспиване може да допринесе за появата на главоболие, причинено от недоспиване.
Мигрена
Мигрената, или умерено до силно повтарящо се главоболие, често се появява сутрин. Мигрените често започват като главоболие и стават все по-силни по отношение на интензивността на болката. Около 12% от хората получават мигрена, като тя е най-често срещана сред жените и хората с нарушения на съня. Всъщност хората, които страдат от мигрена, е много по-вероятно да се сблъскват с недостатъчен сън, а повтарящата се загуба на сън може да предизвика мигрена. Новопоявилото се главоболие при възрастни хора трябва да се изследва за евентуално съпътстващо злокачествено заболяване.
Бруксизъм или скърцане със зъби
Бруксизмът по време на сън, скърцането със зъби или стискането им по време на сън, може да Ви накара да се събудите с главоболие. Това принудително и прекомерно движение води и до увреждане на зъбите, мускулна болка и възпаление на венците. Сред причините за бруксизъм по време на сън са неправилната форма на челюстта, стресът и тревожността, нарушаването на съня, употребата на алкохол и кафе.
Зъболекар може да определи дали страдате от сънен бруксизъм. Лечението често включва носене на протектор за уста през нощта. Вашият зъболекар може също така да предпише лекарства за овладяване на болката и да препоръча когнитивно-поведенческа терапия за овладяване на стреса и тревожността.
Напрежение
Позата и положението Ви по време на сън могат да доведат до напрежение, което може да предизвика влошаване на съня и главоболие. Изборът на поддържаща възглавница или промяната на позицията по време на сън може да помогне за облекчаване на това състояние.
Махмурлук
Употребата на тежки алкохолни напитки от порядъка на шест питиета за една вечер е силно обвързана със сутрешното главоболие. Дори и при по-ниски нива обаче, алкохолът влияе на съня и може да доведе до сутрешно главоболие по няколко причини. Когато консумирате алкохол, вероятно ще заспите по-бързо от обикновено, но сънят Ви може да бъде разстроен и затова нерядко се събуждате по-рано от обикновено. Алкохолът също така увеличава необходимостта от уриниране, а загубата на течности води до лека дехидратация. Главоболието е често срещан страничен ефект на дехидратацията. Освен това алкохолът може да бъде отключващ фактор за мигрена.
Определени лекарства или хранителни добавки
Главоболието е страничен ефект и на някои лекарства, отпускани без рецепта, както и на такива с рецепта. Въпреки че може да се наложи да приемате лекарства за преодоляване на главоболието, това може да допринесе за появата на цикъл от хронични главоболия. Също така, спирането на лекарството през нощта може да предизвика главоболие на сутринта.
Лекарствата, които могат да допринесат за появата на главоболие, включват:
- Опиоиди
- Триптани
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Аспирин
- Ацетаминофен/парацетамол
- Лекарства за преодоляване на безпокойството
Съвети за облекчаване на сутрешното главоболие
Ако страдате от чести или ежедневни сутрешни главоболия, посъветвайте се с Вашия лекар за това какво може да ги причинява. Помислете за водене на дневник на съня, за да проследявате симптомите и навиците си за сън и споделете тази информация с Вашия лекар. Той може да Ви помогне да определите точния причинител или причинители на сутрешното главоболие и да разработи план за лечение.
В допълнение към лечението, специфично за Вашия случай, можете също така да подобрите хигиената на съня си:
- Поддържайте постоянен график на съня: Лягайте си и се събуждайте по едно и също време всеки ден.
- Правете редовно физически упражнения: Опитайте се да правите упражнения поне няколко часа преди лягане. Упражненията в твърде близък момент до времето за лягане могат да Ви държат будни по-дълго.
- Ограничете кофеина и алкохола: Следобедното кафе или чашата алкохол точно преди лягане могат да Ви накарат да станете късно или да нарушат съня Ви.
- Регулирайте средата за сън: Нуждаете се от тъмно, хладно и почти безшумно пространство. Ограничете използването на леглото си само за секс и сън.
- Създайте си релаксиращ режим: Успокояването в края на деня сигнализира на тялото Ви, че е време за сън. Опитайте с успокояваща вана, четене или медитация.
С добра хигиена на съня и лечение на разстройството, което причинява главоболието, може да успеете да намалите или да премахнете сутрешните си мъчителни усещания. Посъветвайте се с Вашия лекар, за да определите подходящия за Вас план за лечение.