
Говорене насън – симптоми, причини и решения

Говоренето насън, официално известно като сомнилоквия, е нарушение на съня, дефинирано като несъзнателно говорене по време на сън. То най-често се среща през юношеството.
Въпреки че точните причини не са изяснени, говоренето насън може да бъде предизвикано от стрес и има връзка с някои психични състояния.
Избягването на стимуланти, електронни устройства преди лягане, както и терапевтирането на основните причини за появата му, могат да помогнат за намаляване на честотата му.
Партньорите на говорещите насън хора могат да използват тапи за уши и машини за бял шум, за да избегнат нощните събуждания.
Говоренето насън може да включва сложни диалози или монолози, може да бъде напълно безсмислно или просто мърморене. Добрата новина е, че в повечето случаи това е рядко срещано и краткотрайно явление.
Повечето хора са имали поне един епизод на говорене насън през живота си, което го прави едно от най-често срещаните необичайни поведения, които могат да възникнат по време на сън. Благодарение на проведените изследвания по темата са изяснени симптомите и последствията от говоренето насън, но има много неизвестни относно причините и лечението на това състояние.
Какво точно представлява говоренето по време на сън?
Говоренето насън е вид парасомния. Парасомнии наричаме различните необичайни поведения по време на сън. За разлика от повечето парасомнии, които се случват през определени фази от цикъла на съня, говоренето насън може да се появи в и по време на съня с бързо движение на очите (REM), и в не-REM съня.
Говоренето насън се счита за различно от другите вокализации, които могат да се появят по време на сън, като кататренията например - дихателно разстройство, което води до възпроизвеждане на звуци на пъшкане, или REM поведенческото разстройство (RBD), което се проявява в REM фазата на съня и включва физическо разиграване на сънищата, които човек сънува.
Какви са симптомите на говорене насън?
Основният симптом на говоренето насън е звуковото възпроизвеждане, което се появява по време на сън, без човекът да осъзнава това. То може да е безсмислено или да прилича на нормална реч.
Лингвистично изследване на сомнилоквията е установило, че около половината от говоренето насън е неразбираемо. В тези случаи говоренето насън обикновено представлява мърморене, тиха реч (движене на устните в тихия диапазон) или е заглушено от възглавници или одеяла.
Другата половина от говоренето насън, което е било разбираемо, е имало редица паралели с типичните разговори. Например, обикновено то е следвало типичните стандарти на граматиката, включително с наличие на паузи, сякаш се говори с друг човек.
Много от записаните изказвания са били отрицателни, възклицателни или сквернословни, което показва, че говоренето насън може да отразява воден от конфликт диалог, който се провежда в мозъка по време на сън. Хората обаче много рядко осъзнават, че говорят в съня си по това време и обикновено нямат спомен за епизодите, когато се събудят. Епизодите на говорене насън обикновено са кратки и рядко представляват дълги разговори. Целият епизод може да включва само няколко думи или няколко изречения.
Изследванията не са категорични относно източника на съдържание по време на епизодите на говорене насън. Речта може да няма ясна връзка с живота на човек, скорошни събития или предишни разговори. Някои доказателства сочат, че понякога тя е свързана със сънищата, но не всяко говорене насън е тясно свързано с дейността, която се разиграва в даден сън.

Колко често се среща говоренето насън?
Проучванията са установили, че до 66% от хората са имали епизоди на говорене насън, което го прави една от най-честите парасомнии. Въпреки това, то не се случва често, като само 17% от хората съобщават за епизоди на говорене насън през последните три месеца. Дори при хората, които редовно говорят насън, може да се наложи да бъдат записвани в продължение на четири нощи или повече, докато се документира епизод.
Говоренето насън се среща по-често при деца и се смята, че по-рядко засяга възрастни. Среща се еднакво при жените и мъжете. Въпреки това, тъй като човек много рядко осъзнава епизодите, данните за разпространението на говоренето насън може да не са точни. Съобщенията за говорене насън обикновено идват от член на семейството или партньор в леглото.
Крие ли опасности говоренето насън?
В повечето случаи говоренето насън е безвредно. Обикновено то няма голямо отражение върху съня на човека и не се случва достатъчно често, за да причини сериозни проблеми. Въпреки това, има някои ситуации, в които говоренето насън може да причини проблеми:
- Ако говоренето насън притеснява партньора Ви в леглото или Ваш съквартирант. Ако ги събужда, допринася за проблеми като безсъние или прекомерна сънливост през деня.
- Ако съдържанието на разговорите насън е смущаващо, това може да създаде неловкост или стрес между човека, който говори насън и неговия партньор в леглото.
- Ако говоренето насън се появи заедно с други парасомнии, като кошмарно разстройство или ходене насън, това може да е свързано с по-големи проблеми със съня, които могат да доведат до фрагментиран или недостатъчен сън.
Какви са причините за говорене насън?
Експертите не са сигурни защо хората говорят в съня си. Има доказателства, че това може да има генетичен компонент. Някои проучвания са установили, че говоренето насън се среща по-често в някои фамилии, отколкото в други.
При проучвания на близнаци е установено, че говоренето насън се появява по-често заедно с ходене насън, скърцане със зъби и кошмари, както при деца, така и при възрастни, като всичко това вероятно има някаква генетична обосновка. Необходими са допълнителни изследвания, за да се разберат по-добре тези потенциални връзки.
Говоренето насън изглежда се среща по-често при хора с психични заболявания. Най-често се среща при хора с посттравматично стресово разстройство (ПТСР). Като цяло обаче повечето случаи на говорене насън не се смятат за свързани с психично заболяване.
Как можете да спрете да говорите насън?
Тъй като причината за говоренето насън не е напълно изяснена, не разполагаме с доказани методи за спиране на говоренето насън. В повечето ситуации няма нужда от лечение на говоренето насън, поради ограничената му честота и минималните негативни последици, които то носи.
За хора, които искат да се опитат да ограничат или премахнат епизодите на говорене насън, фокусът върху хигиената на съня може да бъде полезна отправна точка. Смята се, че повечето парасомнии са неестествено състояние, което съчетава будност и сън. По-вероятно е това състояние да възникне, когато нормалните модели на сън са нарушени. Поради тази причина стъпките, които насърчават постоянен и стабилен сън, могат да помогнат за предотвратяване на парасомниите, включително и на говоренето насън.
Хигиената на съня се отнася до средата на съня на човека и неговите навици, които могат да повлияят на съня. Съветите за здравословен сън могат да бъдат адаптирани, за да отговарят на индивидуалната ситуация и да премахнат потенциалните причини за прекъсване на съня. Някои от ключовите начини за подобряване на хигиената на съня са:
- Поддържайте рутинен график за сън всеки ден, включително през почивните дни.
- Избягвайте кофеин или други стимуланти късно следобед и вечер.
- Дайте си време да се отпуснете, затъмнете светлините, оставете настрана електронните устройства поне половин час преди лягане.
- Редовно прекарвайте достатъчно време на дневна светлина и се постарайте да намирате време за физическа активност през деня.
- Създайте си пространство за сън без разсейващи фактори, като ограничите светлинното или звуковото замърсяване.
- Създайте си уютна атмосфера за сън с помощта на най-добрите матраци, най-добрите възглавници и най-доброто спално бельо за Вашите нужди.
Хората, които често говорят насън, страдат от други проблеми със съня и/или имат прекомерна сънливост през деня, трябва да говорят със специалист. Той може да им помогне в разбирането на корена на тези проблеми и да препоръча най-подходящото лечение.
Какво могат да направят, за да спят по-добре партньорите на хората, които говорят насън?
Често партньорите в леглото или съквартирантите на хора, които говорят насън, търпят негативните последици от сомнилоквията. Понякога те биват събудени неочаквано през нощта от говора на своя партньор и са притеснени или обидени от съдържанието му.
Ако говоренето насън създава редовно такива проблеми, фокусът върху хигиената на съня може да помогне на партньора в леглото да намали честотата на епизодите на говорене насън. В допълнение, други стъпки също могат да допринесат за намаляването на смущенията от разговорите на съня на партньора в леглото:
- Носене на тапи за уши или слушалки, за да се заглуши говоренето насън на Вашия партньор.
- Използване на машина за бял шум или вентилатор за създаване на успокояващ и стабилен фонов шум, който заглушава повечето разговори насън.
- Ако е необходимо, спането в различни стаи също може да бъде решение.
- Ако има някакви други нарушения на съня или прекомерна сънливост през деня заедно с говорене насън, трябва да се помисли дали не става въпрос за сънна апнея. Консултацията със специалист по сънна апнея може да помогне.