header-banner

Какъв е нормалният сърдечен ритъм по време на сън?



Сърдечният Ви ритъм се променя през деня в зависимост от нивата на активност и емоциите. Стресът и физическите упражнения могат да повишат сърдечната честота, докато сънят може да я понижи. Нормалният сърдечен ритъм по време на сън често е между 40 и 50 удара в минута, въпреки че при различните хора има отклонения.

Разглеждаме какво се смята за нормална сърдечна честота по време на сън за всеки възрастов диапазон, и споделяме признаци, които могат да загатнат наличието на скрито заболяване.

Средна сърдечна честота

За повечето възрастни нормалната сърдечна честота в покой е между 60 и 100 удара в минута, въпреки че този диапазон може да варира и зависи от множество фактори. Възрастните мъже са склонни да имат по-ниска сърдечна честота.

Сърдечен ритъм извън този диапазон все пак може да се счита за здравословен в определени ситуации. Например спортисти и физически здрави хора могат да имат сърдечна честота в покой до 30 удара в минута. Вашият лекар може да Ви помогне да прецените дали сърдечната Ви честота в покой е нормална за Вас.

Сърдечната честота в покой намалява с възрастта. Едно голямо проучване установява, че горната граница на средната сърдечна честота в покой е 110 удара в минута за възрастни между 18 и 45 години, 100 удара в минута за лица между 45 и 60 години и 95 удара в минута за лица над 60 години. Това са средните стойности на сърдечната честота в покой за здрави възрастни, отчетени в същото проучване:

Възраст 

Средна стойност на сърдечната честота в будно състояние

18-20 години

68-96 удара в минута

21-30 години

65-95 удара в минута

31-40 години

63-94 удара в минута

41-50 години

61-90 удара в минута

51-60 години

60-87 удара в минута

61-70 години

60-86 удара в минута

71-80 години

63-85 удара в минута

Обичайна сърдечна честота по време на тренировка

Според препоръките на учените, по време на тренировка целевата сърдечна честота трябва да бъде между 64% и 76% от максималната сърдечна честота при тренировки с умерена интензивност и между 77% и 93% при тренировки с висока интензивност.

Можете да определите максималната си сърдечна честота, като извадите възрастта си от 220. Например максималната сърдечна честота на 20-годишен човек се оценява на 200 удара в минута. Това означава, че 20-годишният младеж би трябвало да има сърдечен ритъм между 128 и 152 удара в минута по време на тренировка с умерена интензивност или между 154 и 186 удара в минута за тренировка с висока интензивност.

Съществуват обаче допълнителни фактори, които трябва да се вземат предвид при изчисляването на пулса. Важно е да се консултирате с медицинско лице, за да определите всички потенциални рискове, преди да се впуснете в интензивни упражнения.

Средна стойност на сърдечната честота по време на сън

По време на сън е нормално сърдечната честота на човек да се снижи под диапазона за типична сърдечна честота в покой. За средна сърдечна честота по време на сън при възрастни се смятат стойности между 40 и 50 удара в минута, въпреки че те могат да варират в зависимост от множество фактори.

Норми на сърдечната честота при децата

Децата обикновено имат по-високи сърдечни честоти от възрастните. С напредването на възрастта сърдечната честота на детето постепенно се забавя. Конкретните граници за идеална сърдечна честота в покой при децата могат да варират. Обичайните сърдечни честоти в покой за деца се изчисляват въз основа на 10-ти до 90-ти персентил в метаобзор на близо 60 проучвания.

Възраст

Типична сърдечна честота в будно състояние

Новородено

107-148 удара в минута

0-3 месеца

123-164 удара в минута

3-6 месеца

120-159 удара в минута

6-9 месеца

114-152 удара в минута

9-12 месеца

109-145 удара в минута

12-18 месеца

103-140 удара в минута

18-24 месеца

98-135 удара в минута

2-3 години

92-128 удара в минута

3-4 години

86-123 удара в минута

4-6 години

81-117 удара в минута

6-8 години

74-111 удара в минута

8-12 години

67-103 удара в минута

12-15 години

62-96 удара в минута

15-18 години

58-92 удара в минута

Изследванията показват, че подобно на възрастните, сърдечната честота на децата обикновено е по-ниска по време на сън. Например, докато децата на възраст между 6 и 8 години могат да имат сърдечен ритъм в покой от 74 до 111 удара в минута, когато са будни, сърдечният им ритъм по време на сън може да варира от 67 до 89 удара в минута. Момиченцата, по-малките деца и децата със затлъстяване обикновено имат по-бърз сърдечен ритъм по време на сън.

slider-banner

Как се променя сърдечният ритъм по време на сън?

Като цяло сърдечната честота е по-бавна по време на сън, отколкото когато човек е буден. Сърдечната честота обаче се променя и при преминаването на спящия през различните етапи на съня. В първите етапи на лекия сън сърдечният ритъм започва да се забавя. По време на дълбокия сън сърдечният ритъм достига най-ниските си нива. По време на съня с бързо движение на очите (REM) сърдечната честота може да се ускори до честота, подобна на тази в будно състояние.

При повечето хора сърдечната честота е по-слаба по време на съня без бързи движения на очите (NREM), което спомага за предпазване от сърдечносъдови инциденти. За разлика от тях REM сънят често се характеризира с периоди на повишена активност. Въпреки че това се счита за нормално, изследователите смятат, че рязкото повишаване на активността по време на REM съня може да обясни защо вече уязвимите хора често преживяват сърдечни пристъпи и други събития в ранните сутрешни часове, които обикновено се прекарват в по-голяма степен в REM съня.

Проблемите със съня могат да окажат отрицателно въздействие върху здравето на сърцето и сърдечно съдовата система, като повишат сърдечната честота и допринесат за по-високо кръвно налягане. Нарушения като сънна апнея, периодични движения на крайниците или разстройство, породено на работата на смени, които пречат на съня, са свързани с по-голям шанс за развитие на сърдечносъдови заболявания.

Висока сърдечна честота по време на сън

С възможното изключение на REM съня, сърдечната честота обикновено трябва да е по-ниска по време на сън, отколкото когато сте будни. Високите сърдечни честоти са свързани с по-дълго време за заспиване и по-ниско качество на съня, както и с повишен риск от сърдечносъдови заболявания.

  • Стрес и тревожност: Тревожността води до повишен сърдечен ритъм и по-високо кръвно налягане. Продължителният стрес и тревожност могат да повишат сърдечната честота по време на сън. Непълноценният сън, от своя страна, може да окаже отрицателно влияние върху сърдечната честота и кръвното налягане през деня.
  • Поведение по време на сън: Недобрата практика за поддържане на хигиена на съня също може да допринесе за по-висока сърдечна честота по време на сън. Едно проучване установява, че изместването на времето за лягане само с 30 минути по-късно може да повиши сърдечната честота в покой по време на сън, като ефектът продължава и през следващия ден. Кошмарите и събуждането посред нощ също могат да повишат сърдечната честота по време на сън.
  • Бременност: С напредването на бременността сърдечната честота може да се повиши, тъй като тя се адаптира към снабдяването на растящия плод с жизненоважни кислород и хранителни вещества. Редовните физически упражнения могат да помогнат за понижаване на сърдечната честота в покой и да подобрят здравето на сърцето по време на бременността.
  • Други фактори: Боледуването от треска може да повиши сърдечната честота. Някои лекарства също могат да повишат сърдечната честота. Кофеинът и физическите упражнения също могат да предизвикат повишаване на сърдечната честота.

Повишаването на сърдечната честота не винаги е причина за действие в спешен порядък. Сърдечният ритъм може временно да се повиши поради редица обичайни причини - от стрес до физическо натоварване - и да се забави от само себе си. Ако обаче продължи да остава повишен, свържете се с медицински специалист. В някои случаи високият сърдечен ритъм може да е сигнал за скрито здравословно състояние.

Ниска сърдечна честота по време на сън

По-ниската сърдечна честота може да е сигнал за по-здраво сърце, както е при спортистите, но това не винаги е така. Брадикардията, която е по-често срещана при по-възрастните хора, описва сърдечна честота в покой, която е под 60 удара в минута.

Редица здравословни състояния могат да допринесат за по-нисък сърдечен ритъм, включително сърдечни заболявания, ревматична треска, лаймска болест и сънна апнея. Някои вещества и лекарства също могат да причинят по-ниска сърдечна честота. Основни здравословни състояния като анорексия, хипотиреоидизъм и сънна апнея понякога могат да доведат до по-ниска сърдечна честота.

Кога нивото на сърдечната честота е опасно?

Сърдечната честота може да бъде опасна, ако редовно е над или под нормалните нива, но това зависи от ситуацията. Например постоянно ниската сърдечна честота може да е здравословна при спортист, но да е признак за скрит проблем при възрастен човек или човек, който води заседнал начин на живот. Кратките покачвания на сърдечния ритъм по време на стрес или физическа активност са нормални, но сърдечен ритъм в покой, който е постоянно по-висок от средния, може да показва сърдечно заболяване или проблем с щитовидната жлеза. Познаването на типичната за вас сърдечна честота може да ви помогне да осъзнаете кога тя се отклонява от нормалния режим.

Симптоми като замаяност, чувство за слабост или припадък могат да бъдат признаци, че сърдечната честота е твърде висока или твърде ниска. Високата сърдечна честота може да предизвика и симптоми като болка в гърдите, задух или сърцебиене. Ниската сърдечна честота може да причини умора, затруднения при упражнения или мозъчна замъгленост.

Как можете да измерите сърдечната си честота по време на сън?

За да измерите сърдечната си честота по време на сън у дома, можете да използвате смарт часовник. Някои компании започват да предлагат и интелигентни сензори, които се интегрират в самото легло. Ако Вашият лекар подозира, че може да имате разстройство на съня, той може да назначи изследване на съня в лаборатория или в домашни условия с професионално оборудване, което осигурява по-точно отчитане на сърдечната честота.

За да изчислите сърдечната си честота в покой през деня, леко притиснете върховете на показалеца и средния си пръст върху артерия на врата, гърдите или вътрешната страна на китката. Пребройте ударите на сърцето си през следващите 30 секунди и ги умножете по две.

Съвети за контролиране на сърдечния ритъм

За да промените сърдечната си честота по време на сън и да подобрите цялостното си сърдечно здраве, опитайте тези съвети:

  • Спете по-пълноценно: Спазвайте редовен график на съня и се стремете да спите поне по седем часа всяка нощ.
  • Намалете стреса и тревожността: Йога, медитация, упражнения за дълбоко дишане или прогресивна мускулна релаксация могат да помогнат за постигане на състояние на релаксация с по-бавно дишане и по-нисък сърдечен ритъм.
  • Изпълнявайте редовно физически упражнения: Физическата активност е свързана с по-ниска сърдечна честота в покой.
  • Избягвайте никотина и кофеина: Никотинът и кофеинът могат да предизвикат сърцебиене.
  • Хранете се здравословно: За да контролирате сърдечната честота и цялостното здраве на сърцето, може да помислите за включване на повече ядки, семена и риба в диетата си и за намаляване на холестерола и наситените мазнини.

Кога да говорите с Вашия лекар?

Ако имате притеснения относно сърдечния си ритъм или той изглежда над или под считаното за нормално ниво, говорете с Вашия лекар. Той може да диагностицира дали основно заболяване допринася за отклонението в сърдечната Ви честота и да предложи възможности за лечение, промени в начина на живот и промени в лекарствата, за да я сведе до нормални нива.

Уведомете Вашия лекар и ако редовно изпитвате неравномерен сърдечен ритъм или ако сърдечният Ви ритъм не се нормализира след почивка или дълбоко дишане. Ако изпитвате други симптоми, като болка в гърдите, задух, сърцебиене или чувство на отпадналост, незабавно потърсете медицинска помощ. Хората, които са диагностицирани с диабет, високо кръвно налягане или висок холестерол, трябва внимателно да следят сърдечната си честота.