header-banner

Как теглото влияе върху сънната апнея?



Сънната апнея е сравнително често срещано заболяване, при което хората изпитват смущения в дишането, докато спят. При обструктивната сънна апнея (ОСА), най-често срещаният вид сънна апнея, дишането се нарушава поради тесни или блокирани горни дихателни пътища. То наподобява дишане през сламка. Хората с тежка форма на ОСА могат да имат до 30 смущения в дишането на нощ.

Тъй като медицинската общност научава все повече за сънната апнея, се установяват няколко важни връзки с наднорменото телесно тегло. Наднорменото тегло не само може да причини сънна апнея, но и да влоши симптомите и да задълбочи негативните последствия за здравето. Недостатъчният сън също може да доведе до увеличаване на теглото, което го превръща в порочен кръг. Обнадеждаващо е, че много проучвания показват, че загубата на тегло подобрява състоянието на сънната апнея. Ако се борите със сънна апнея или наднормено тегло, е важно да разберете сложните взаимодействия между двете състояния.

По какъв начин наднорменото тегло води до появата на сънна апнея?

Няколко здравословни състояния увеличават вероятността от развитие на сънна апнея, но ОСА се среща най-често при хора с наднормено тегло или при такива, страдащи от затлъстяване. Наднорменото тегло създава мастни натрупвания в областта на шията, наречени фарингеални мазнини. Фарингеалната мазнина може да блокира горните дихателни пътища по време на сън, когато дихателните пътища вече са отпуснати. Ето защо хъркането е един от най-често срещаните симптоми на сънна апнея - въздухът буквално се изтласква през ограничените дихателни пътища, което предизвиква силен шум.

Освен това увеличената коремна обиколка от излишните мазнини може да притисне гръдната стена на човека, намалявайки обема на белите дробове. Намаленият обем на белите дробове ограничава въздушния поток, което повишава вероятността от колапс на горните дихателни пътища по време на сън. Рискът от ОСА продължава да се увеличава с повишаването на индекса на телесната маса (ИТМ), който измерва телесните мазнини на базата на ръста и теглото. Дори 10% увеличение на теглото е свързано с шесткратно увеличение на риска от ОСА.

По-рядко срещаните причини за сънна апнея включват уголемени сливици, които блокират дихателните пътища, анатомични особености като широк врат или тясно гърло, ендокринни нарушения (включително диабет и заболявания на щитовидната жлеза), киселинен рефлукс, белодробни заболявания и сърдечни проблеми. Приблизително 60-90% от възрастните с ОСА обаче са с наднормено тегло.

Може ли сънната апнея да доведе до увеличаване на теглото?

Въпреки че отдавна е известно, че наднорменото тегло е рисков фактор за ОСА, все повече доказателства сочат, че връзката е двустранна. Това е така, защото недостигът на сън се свързва с намаляване на лептина (хормон, потискащ апетита) и увеличаване на грелина (хормон, стимулиращ апетита), което може да засили желанието за консумация на калорични храни. Допълнителни данни сочат, че недостатъчният сън води до преяждане, затлъстяване и намаляване на степента на загуба на мазнини при ограничаване на калориите.

Оказва се също така, че по-специално пациентите с ОСА могат да бъдат по-податливи на наддаване на тегло, отколкото хората, които имат същия индекс на телесна маса и здравословно състояние, но не страдат от сънна апнея. Това е видно от едно проучване, което показва, че хората с ОСА са наддали значително повече тегло (около 16 килограма) през годината, предхождаща диагностицирането на ОСА, в сравнение с хората без ОСА, чийто индекс на телесна маса е съпоставим.

Сънната апнея също така може да доведе до загуба на енергия, необходима за поддържане на здравословно телесно тегло. Дневната сънливост е често срещан симптом на сънната апнея, който е резултат от фрагментиран и недостатъчно пълноценен сън. Прекомерната сънливост може да подтикне хората, страдащи от сънна апнея, към по-малко физическа активност през будните часове. Това може да бъде особено проблематично за хората със затлъстяване, които често изпитват по-силен задух и дискомфорт в гърдите при физическо усилие, което води до ограничаване на физическите упражнения. Без промени в хранителния режим намалената активност може да доведе до допълнително увеличаване на теглото.

slider-banner

Негативни последици за здравето, породено от сънната апнея и наднорменото тегло

Лишени от достатъчна и качествена почивка, хората, страдащи от сънна апнея, изпитват значителен стрес върху сърдечносъдовата, метаболитната и белодробната си система. Това може да бъде особено тревожно за лицата с наднормено тегло, тъй като затлъстяването също може да повиши риска от сърдечни, белодробни и метаболитни проблеми, което може да задълбочи проблемите със здравето им.

Сънна апнея и сърдечносъдово здраве

Сънната апнея засяга цялата сърдечносъдова система на човека по няколко начина. При всяко прекъсване на дишането запасът от кислород в организма намалява, което предизвиква реакция "борба или бягство". Когато тази реакция се прояви, кръвното налягане се повишава и сърдечната честота се покачва, което кара спящия да се събуди и да отвори отново дихателните си пътища. Този цикъл се повтаря през цялата нощ. Цикличното покачване и спадане на нивата на кислород в кръвта може да предизвика възпаление, което от своя страна може да доведе до атеросклероза (натрупване на плака в кръвоносните съдове), която се свързва с инфаркти, инсулти и високо кръвно налягане.

Сънната апнея също така повишава нивата на въглероден диоксид и глюкоза в кръвта, нарушава работата на нервната система, която контролира сърдечния ритъм и кръвния поток, увеличава инсулиновата резистентност и променя потока на кислород и въглероден диоксид. В резултат на това сънната апнея се свързва със следните сърдечни, белодробни и метаболитни проблеми, наред с други:

  • Хипертония (високо кръвно налягане)
  • Предсърдно мъждене и други аритмии
  • Сърдечна недостатъчност
  • Инсулт и преходни исхемични атаки (ПИА, известни още като "мини-инсулти")
  • Коронарна болест на сърцето
  • Диабет тип 2
  • Метаболитен синдром (затлъстяване, хипертония, диабет и дислипидемия)
  • Синдром на хиповентилация при затлъстяване и сънна апнея

ОСА често се среща при хора със синдром на хиповентилация при затлъстяване (СХЗ). При СХЗ наднорменото тегло оказва натиск върху гръдната стена на човека, като притиска белите дробове и по този начин пречи на способността му да прави дълбоки, добре балансирани вдишвания. До 90 % от хората с СХЗ имат и сънна апнея, но не всеки с ОСА има СХЗ. Рискът от СХЗ е свързан с индекса на телесната маса, като разпространението му нараства до почти 50 % при тези, чийто индекс на телесната маса е по-голям от 50.

Подобно на сънната апнея, синдромът на хиповентилация при затлъстяване може да причини високо кръвно налягане и сърдечна недостатъчност, както и да намали кислорода и да повиши нивата на въглероден диоксид в кръвта. Пациентите, страдащи и от двете състояния, са изложени на значителен риск от сърдечносъдови заболявания. За съжаление пациентите с тежка форма на ОСА са с повишен риск от смърт.

Може ли намаляването на теглото да излекува сънната апнея?

Лечението на сънната апнея, както и лечението на много други заболявания, започва с промяна на начина на живот и поведението. За повечето страдащи от ОСА това включва работа за постигане на здравословно телесно тегло. Намаляването на теглото намалява мастните натрупвания в областта на шията и езика, които могат да допринесат за ограничаване на въздушния поток. По този начин се намаляват и коремните мазнини, което от своя страна увеличава обема на белите дробове и подобрява проходимостта на дихателните пътища, което намалява вероятността от колапс на дихателните пътища по време на сън.

Намаляването на теглото може също така значително да намали много от симптомите, свързани с ОСА, като например дневната сънливост. Значително се намаляват и раздразнителността и други нервно-психични дисфункции. Наблюдава се цялостно подобрение на сърдечносъдовото здраве, високото кръвно налягане, инсулиновата резистентност, диабет тип 2 и по-специално на качеството на живот. Намаляването на теглото само с 10-15 % може да намали тежестта на ОСА с 50 % при пациенти с умерено затлъстяване. За съжаление, въпреки че загубата на тегло може да осигури значими подобрения при ОСА, тя обикновено не води до пълно излекуване и много пациенти със сънна апнея се нуждаят от допълнителни терапии.

Има ли значение методът за намаляване на теглото при обструктивната сънна апнея?

При наличието на няколко варианта за отслабване много пациенти с ОСА искат да знаят кой от тях е най-добър за сънната апнея. Някои от най-добрите методи за намаляване на теглото включват:

  • Промени в диетата
  • Повишена физическа активност
  • Лекарства
  • Хирургична интервенция

Лекарите обикновено предписват хранителни режими и физически упражнения като първа стъпка в лечението на затлъстяването. Пациентите със затлъстяване, които нямат възможност или не могат да постигнат адекватна загуба на тегло чрез промени в поведението, могат да обмислят фармакологични или хирургични интервенции. Съществуват доказателства, че модификацията на поведението е също толкова ефективна, колкото и някои операции за намаляване на теглото, за подобряване на състоянието на ОСА. Обнадеждаващо е, че само физическите упражнения могат да подобрят леко тежестта на ОСА, дори и без значителна загуба на тегло.

Независимо от техниката, подобрението на ОСА е пропорционално на количеството свалени килограми. Ето защо пациентите трябва да обсъдят с лекаря си коя стратегия за намаляване на теглото е най-подходяща за техните лични нужди, общо здравословно състояние и тежест на ОСА.

Ще ви помогне ли лечението на сънната апнея да отслабнете?

Данните сочат, че пациентите с ОСА, които ефективно се справят със сънната си апнея, могат по-лесно да отслабнат. В едно проучване нивата на грелин (хормон, който стимулира апетита) са били по-високи при пациенти с ОСА, отколкото при хора без ОСА със същата телесна маса, но са спаднали до сравними нива след два дни прилагане на лечение. Противоречиво е, че дългосрочната употреба на терапия, най-ефективното лечение на сънна апнея, в някои проучвания се свързва с увеличаване на теглото. Причините за тази връзка обаче са неясни и са необходими допълнителни изследвания. Като се има предвид сложността на въпроса за напълняването и лечението на сънната апнея, пациентите с наднормено тегло не трябва да разчитат единствено на терапия или на лечението на апнея като единствено средство за контрол на теглото.

Не отлагайте да потърсите помощ

Когато става въпрос за сън и тегло, ранната намеса е от ключово значение за предотвратяване на вредните последици и за възстановяване на качеството на живот. При адекватно лечение сънната апнея има отлична прогноза. Никога не е твърде късно или твърде рано да предприемете активен подход към контрола на теглото. Ако смятате, че може да имате сънна апнея, е важно да посетите лекар за поставяне на точна диагноза и съобразени с нея възможности за лечение.