Може ли сънната апнея да причини сърдечно-съдови заболявания?
Сънната апнея е нарушение на съня, при което човек многократно спира да диша по време на сън. Стеснените или блокирани дихателни пътища ограничават достъпа на въздух до белите дробове, което често води до шумно хъркане или задъхване. Тези паузи в дишането могат да се случват няколко пъти на нощ или, в тежки случаи, и повече от веднъж на всеки две минути по време на сън.
Около 34 % от мъжете и 17 % от жените страдат от обструктивна сънна апнея (ОСА), която е най-разпространената форма на сънна апнея. Изследователите смятат, че над 80 % от случаите на умерена до тежка ОСА не са диагностицирани. Това означава, че милиони хора живеят с някои от последиците на сънната апнея - с общи симптоми като прекъсване на съня, проблеми с концентрацията, сънливост през деня и хронично главоболие - но не знаят, че имат това заболяване.
Последиците от сънната апнея надхвърлят усещането за липса на концентрация и умора през деня. Повтарящите се паузи в дишането лишават белите дробове от кислород и причиняват значителен стрес на организма. Сънната апнея се свързва с редица сериозни здравословни усложнения, включително коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, инсулт и неравномерен сърдечен ритъм.
Връзката между сънната апнея и сърдечните заболявания
Сърдечните заболявания са водещата причина за смърт в световен мащаб. Няколко поведенчески прояви увеличават риска от сърдечни заболявания, включително нездравословен хранителен режим, недостатъчна физическа активност, прекомерна консумация на алкохол и тютюнопушене. Здравословните състояния, които увеличават риска от сърдечни заболявания, включват високо кръвно налягане, опасни нива на холестерола, диабет и затлъстяване.
Нелекуваната сънна апнея също значително увеличава риска от сърдечни аритмии и сърдечносъдови заболявания. Изчислено е, че при пациентите със сънна апнея вероятността да развият сърдечни аритмии (нарушения на сърдечния ритъм) е 2-4 пъти по-голяма, отколкото при хората без това състояние. Сънната апнея увеличава риска от сърдечна недостатъчност със 40% и риска от коронарна болест на сърцето с 30%.
Сънна апнея и затлъстяване
Изследванията показват, че затлъстяването може да играе важна роля за развитието както на сънната апнея, така и на сърдечните заболявания. Важно е да се има предвид, че сънната апнея сама по себе си, със или без затлъстяване, може да увеличи риска от сърдечно заболяване. Сънната апнея и затлъстяването самостоятелно увеличават риска от здравословни състояния, които влияят отрицателно върху здравето на сърцето, като хипертония (високо кръвно налягане), повишени нива на холестерола и диабет.
Затлъстяването е често срещана причина за появата на сънна апнея, свързана обикновено с увеличените мастни натрупвания в областта на шията, които стесняват или блокират горните дихателни пътища по време на сън. Изследователите са установили, че дори 10% увеличение на телесното тегло увеличава риска от ОСА шест пъти. Въпреки че 60-90 % от хората със сънна апнея имат и затлъстяване, само около 30 % от хората, диагностицирани със затлъстяване, имат сънна апнея.
Как липсата на сън влияе върху здравето на сърцето
Недостатъчният или фрагментиран сън е често срещан при пациентите със сънна апнея, а редовното пропускане на сън може да повлияе негативно на здравето на сърцето. Една от многото важни роли на съня е да позволи на тялото да си почине и да се възстанови. Сърдечният ритъм и кръвното налягане се понижават по време на сън, тъй като дишането става стабилно и редовно.
Недостатъчният сън в резултат на състояния като ОСА означава, че не предоставяте на сърцето и сърдечно съдовата система това важно време за възстановяване. Хроничното лишаване от сън е свързано с повишен риск от хипертония, сърдечни заболявания, инфаркти и инсулти.
Влияние на сънната апнея върху сърдечно съдовата система
Повтарящите се паузи в дишането, които са характерни за сънната апнея, могат да натоварят и потенциално да увредят не само сърцето, но и цялата сърдечно съдова система. Въпреки че изследователите продължават да изучават начините, по които сънната апнея влияе върху нея и допринася за появата на сърдечни заболявания, са предложени няколко възможни вида.
- Активиране на симпатиковата нервна система
Всеки път, когато човек със сънна апнея спира да диша, нивото на кислород в кръвта намалява. Тъй като организмът се лишава от кислород, специализирани клетки - наречени хеморецептори - откриват тези промени и активират симпатиковата нервна система, която е частта от нервната система, отговорна за реагиране на стресови или опасни ситуации. Симпатиковата нервна система предизвиква в тялото поглъщане на въздух, което понякога събужда човека от сън.
Симпатиковата нервна система също така реагира на ниското ниво на кислород, като свива кръвоносните съдове и увеличава сърдечната честота и кръвното налягане. Тъй като паузите в дишането продължават през цялата нощ, повтарящите се промени в кръвното налягане могат да доведат до хипертония или да влошат вече съществуващата такава.
- Промени на налягането в гръдния кош
Когато човек с обструктивна сънна апнея (ОСА) се опитва да диша, той вдишва въздух през стеснени или затворени горни дихателни пътища. Тези неуспешни, форсирани вдишвания могат да предизвикат значителни промени в налягането в гръдната кухина. С течение на времето тези повтарящи се промени в интраторакалното налягане могат да увредят сърцето. Промените във вътрегръдното налягане могат да доведат до предсърдно мъждене (нередовен, често ускорен сърдечен ритъм), проблеми с притока на кръв към сърцето и дори до сърдечна недостатъчност.
- Оксидативен стрес
След всяка пауза в дишането човек със сънна апнея отново вдишва успешно. Това вдишване връща така необходимия кислород в белите дробове, кръвта и тъканите на тялото. За съжаление честите промени в нивата на кислорода могат да причинят значителен стрес на организма, наречен оксидативен стрес. Оксидативният стрес може да стимулира системно възпаление, както и неврохимични и физиологични реакции, които увеличават риска от сърдечни заболявания.
Как да намалите риска от сърдечни заболявания
Като се имат предвид значителните последици за здравето от нелекуваната сънна апнея, е важно да знаете кога е време да се обърнете към специалист. Често срещаните признаци и симптоми на сънна апнея включват:
- Често, силно хъркане или задъхване по време на сън
- Нарушено дишане или паузи в дишането по време на сън
- Сънливост и умора през деня
- Трудности с поддържането на вниманието и концентрацията
- Сухота в устата или главоболие при събуждане
- Сексуална дисфункция или намалено либидо
- Често събуждане през нощта за уриниране
Личните лекари или специалистите по съня са добри консултанти, ако се опасявате, че имате сънна апнея. Диагностичните тестове за сънна апнея често включват цялостна оценка на съня и полисомнография, за да се диагностицира или изключи това сериозно състояние. Ако човек бъде диагностициран, лечението зависи от вида на откритата сънна апнея.
Лекарите могат да предприемат действия, като информират пациентите за промени в начина на живот, които биха могли да намалят тежестта на това състояние. От полза могат да бъдат намаляването на теглото, физическите упражнения, ограничаването на алкохола, отказването от тютюнопушенето и дори промяната на позицията на съня.
Лечение на сънна апнея
- Устройства за осигуряване на положително налягане в дихателните пътища: Устройствата за повишаване на налягането в дихателните пътища изпомпват въздух през дихателните пътища, като предотвратяват колапса на горните дихателни пътища по време на сън.
- Устни и орални апарати: Устните апарати намаляват нарушеното дишане, като променят позицията на челюстта, езика или друга част от тялото, която стеснява дихателните пътища.
- Упражнения за устата и гърлото: В зависимост от причината за сънната апнея, специални упражнения за устата и гърлото могат да помогнат за тонизиране на тези мускули, което намалява вероятността те да пречат на дишането по време на сън.
- Хирургична намеса: Хирургичното лечение на сънната апнея може да включва промяна на частите на тялото, които причиняват стесняване на дихателните пътища, или имплантиране на приспособления, които предизвикват стягане на мускулите около дихателните пътища.